Chcete si nechat vytisknout nějaký díl, ale potřebujete vyjasnit nějaké pojmy o 3D tisku? Nejenom pro Vás máme připraven tento článek.
Jako první je třeba se rozmyslet, jakou technologii tisku chci zvolit. Nejčastější (a námi nabízené) dvě technologie jsou FDM a SLA. Rozdíl mezi těmito technologiemi můžete nalézt zde. Hlavní rozdíly jsou ve výhodnosti pro různé velikosti dílů a přesnosti.
Pro vysokoteplotní (až 250°C) a chemicky odolné aplikace je k dispozici technologie odlévání silikonových dílů. Typické použití pro tento typ dílů je například pro teplotně namáhané maskovací krytky využívané v lakovacích linkách vytvrzovaných teplem.
Další je třeba se rozmyslet, na co chci danou součást použít a dle toho vybrat vhodný materiál. Nevíte si rady, jaký zvolit? Podívejte se do naší tabulky Srovnání materiálů, nebo pokud si pořád nejste jistí, napište nám do poznámky ke kalkulačce, že potřebujete poradit anebo nám napište e-mail.
Filament
Je plastový „drát“, který je používán jako vstupní materiál v technologii FDM. V současné době většina tiskáren používá filament o průměru 1,75 mm. Tento filament se vyrábí z mnoha různých materiálů a barev.
Infill
Neboli výplň. Většina výtisků se netiskne plná, tiskne se dutá s různými geometrickými tvary uvnitř. Tyto geometrické tvary sloužící jako podpora pro tisk následujících vrstev označujeme jako infill. Označuje se většinou typem (například přímočarý nebo plástev) a procentem (například 20 %), které označuje hustotu infillu – 20% infill znamená, že vnitřek součásti bude z 20 % materiál a 80 % vzduch. Různé poměry infillu jsou vhodné pro různé součásti, například tisknout mechanicky namáhanou součástku s 10% infillem nemá většinou smysl, protože nebude mít vhodné mechanické vlastnosti. Naopak tisknout pohledový díl s 80% infillem je také většinou zbytečné, protože u těchto dílů obvykle nejsou potřeba lepší mechanické vlastnosti . Vyšší infill spotřebuje více materiálu a času, obecně je tedy snaha používat co nejnižší procento infillu s ohledem na využití výrobku.
Kvalita tisku
U FDM technologie souvisí převážně s tiskovými rychlostmi a výškou vrstvy. Obecně platí, že čím rychlejší tisk, tím nižší kvalita výtisku. U SLA technologie souvisí hlavně s výškou vrstvy a samotnou přesností tiskárny. Velký vliv na kvalitu tisku má i materiál. V MP JET používáme materiál, který máme ověřený během několika let.
Podpory
Neboli supports. Technicky je velmi obtížné (někdy nemožné) tisknout letmo do vzduchu různé geometrie, například převisy. Podpory slouží k tomu, že se tisknou pod tyto geometrie, aby neprobíhal tisk ve vzduchu. Podpory se po ukončení tisku následně mechanicky, nebo chemicky odstraní. Chemické odstranění je možné u tzv. rozpustných podpor – tyto podpory jsou tištěny z materiálu, který je rozpustný v některých kapalinách (například PVA, které je rozpustné ve vodě). Poskytujeme službu základního mechanického odstranění podpor za příplatek. Tato služba zahrnuje pouze hrubé odstranění podpor, nezahrnuje například broušení a další práce.
Post-processing
Post-processingem se označují všechny úpravy provedené na výtisku po jeho samotném vytištění. U FDM sem běžně spadá odstraňování podpor, broušení, barvení a další. U SLA se post-processingem myslí mytí dílů po tisku, dodatečné vytvrzování dílů UV světlem, ale také odstraňování podpor, broušení atp.
Pryskyřice (Resin)
U SLA technologie se pro tisk používá tekutá fotopolymerní pryskyřice. To znamená, že tato tekutá pryskyřice se vytvrzuje expozicí světla, v případě 3D tisku obvykle UV světlem vhodné vlnové délky. Pryskyřic jsou různé druhy, dle jejich mechanických, teplotních a dalších vlastností. Obecně jsou nabízeny v menším množství barev než filamenty. Na rozdíl od filamentů je možné některé pryskyřice dobarvovat pigmenty.
Slicer
Slicer je, jak už název napovídá, program, který umožňuje „rozřezat“ vybraný model na jednotlivé vrstvy, ale i provést úpravy modelu (vydutění, vytvoření podpor, výplní a další) a následně vygenerovat soubor, který je daná tiskárna schopna načíst a dle něj tisknout.
Stringování
Stringováním se označuje jev, při kterém dochází k „vytahování nití“ při tisku. Tisk pak nemá některé hrany čisté, ale občas se na těchto hranách objevují tenká plastová vlákna, které je nutno odstranit buď mechanicky, u některých dílů a materiálů to je možné horkovzdušnou pistolí. Některé materiály jsou na stringování podstatně náchylnější než jiné.
Výška vrstvy
3D tisk probíhá u většiny technologií po jednotlivých vrstvách volitelné výšky. Tato výška je inkrement, po kterých je daný model nařezán. Standardně je využíváno 0,2 mm u technologie FDM a 0,05 mm u technologie SLA.
Warping
U větších dílů z některých materiálů (například ABS je velmi náchylné na warping, PETG méně) dochází k deformaci tvaru vlivem teplotních gradientů. To znamená, že kvůli rozdílu teplot mezi jednotlivými částmi dílu (vrstvami) při tisku dochází k deformaci výtisku (často například dochází k zvednutí ostrých rohů, převážně na tiskové podložce). Tento jev lze eliminovat použitím temperované komory, nelze se mu ale jednoduše zcela vyhnout.