porovnání velikosti 4mm 5mm 7mm

Od 1.května 2009 se sortiment kulových čepů rozšiřuje o celou řadu nových položek. Jedná se o celokovové typy (s nitrocementovaným čepem a sedlem z mosazi) a o nové rozměry (průměr kulového čepu 5 mm) u typů s původní koncepcí (odstřik z PA, čep soustružený z mosazi). Tyto nové typy a rozměry jsou určeny k použití v případech, kdy čepy MPJ 2400 - 2409 byly příliš subtilní a naopak čepy MPJ 2450 - 2457 byly zbytečně velké - předimenzované. V těchto případech je volba nové velikostní řady s průměrem čepu 5 mm optimálním řešením. Vybírat je možno ze dvou koncepcí - s plastovým okem (V1 a V2) a celokovové (V3).

 

celokovové kulové čepy Pro běžné použití je vhodné volit klasickou koncepci, typ V1 (MPJ 2420 - 2439). V případě použití, kde se očekává intenzivní pohyb, nebo nelze vyloučit krátkodobé znečištění v prostředí s abrazivním prachem, je vhodné volit typ V2 (oko PA, čep nitrocementovaná a chemicky černěná ocel, MPJ 2330-2333). Čep z nitrocementované oceli má díky vysoké tvrdosti oproti standardně používanému materiálu - mosazi neporovnatelně vyšší odolnost vůči abrazivnímu otěru - tudíž i celková životnost čepu je vyšší. V každém případě je ale nutno upozornit, že vždy je nutné jakýkoli kulový čep udržovat v čistotě - jakékoli zbytečné znečištění prachem vždy zvyšuje pasivní odpory mezi okem a vlastním čepem - narůstá odběr serv a řízení má hystereze (není dostatečně přesné). Vlastní kulový čep je u verze V2 i V3 chemicky černěn - tato povrchová úprava sice snižuje riziko koroze - ale zcela jí neeliminuje - proto pro prostředí, kde se vyskytuje vlhkost je lépe použít verzi V1 (čep mosaz, oko plast) - nebo alespoň je nutné zajistit spolehlivé mazání tukem. k dispozici jsou verze se závity M2;M2,5;M3 Pro případ, kdy je třeba zajistit vodivý spoj mezi táhlem (okem) a vlastním čepem, či je třeba mít konstatní velikost odporu proti pohybu, navíc s kontinuálním vymezováním vůle za provozu, je vhodné použít verzi V3. Typ V3 - celokovové kulové čepy je nutné i v běžném prostředí občas mírně namazat - běžným strojním olejem nebo malým množstvím vhodného mazacího tuku - aby nedošlo k zadření čepu v pánvi. Výhodou typu V3 je celokovová koncepce a stabilní automatické vymezování vůlí za provozu přítlačným kroužkem z pružinové oceli. Nevýhodou (v některých případech ale výhodou) jsou nižší síly pro montáž a demontáž oproti provedením s plastovým okem. V praxi to znamená, že pro čepy, které je třeba často demontovat je V3 výhodou, naopak pro případy, kdy na oko čepu mohou působit axiální síly ve směru oka (kolmo na táhlo), je vhodnější použít verzi V1 či V2. 16_1 Pro případ, kdy není třeba čep demontovat a je požadována 100% jistota proti vypadnutí, lze pod hlavu šroubu vložit běžnou podložku - která v případě axiální síly ve směru čepu zabrání vypadnutí vlastního oka. Kulové čepy V1 jsou baleny po dvou a šesti kusech, typy V2 a V3 po dvou kusech v balení. Pro výrobce modelů se samozřejmě tyto položky dodávají i v hromadném balení, přesně dle potřeby odběratele.


-----------
Nové značení
Provedení:
V1 (verze 1) - oko z plastu, čep z mosazi
V2 (verze 2) - oko z plastu, čep z nitrocementované oceli
V3 (verze 3) - oko z duralu, sedlo čepu z mosazi, čep z nitrocementované oceli
Rozlišení velikostí:
v současné době jsou k dispozici čepy s následujícím rozměrem kulového čepu:
průměr 4 mm (původní označení kulový čep malý)
průměr 5 mm (nový rozměr)
průměr 7 mm (původní označení kulový čep velký)
uváděný průměr je pouze informativní hodnota - přesná míra je cca o 0,2 mm menší.
Rozměry závitů xx/xx:
první pozice označuje rozměr závitu v oku (pro táhlo či koncovku bowdenu)
druhá pozice (za lomítkem) označuje rozměr závitu (nebo průměr otvoru pro šroub) ve vlastním čepu

Za rozměry závitů následuje popis délky čepu
bez popisu - pouze kulička
"krátký" - s krátkým krčkem
"dlouhý" - s dlouhým krčkem

Příklad značení:
V1, průměr 5, M2/M2,5 krátký
(oko z plastu, čep z mosazi, průměr vlastního kulového čepu 5 mm, závit pro táhlo v plastovém oku je M2, závit na mosazném čepu je M2,5, čep s krátkým krčkem)
Většina typů je k dispozici skladem již nyní, typy MPJ 2424, 2425, 2434, 2435 s mírným zpožděním od příštího týdne.
Po přechodnou dobu bude v internetovém obchodě uvedeno i původní značení. Změna značení (pouze popisů - katalogová čísla zůstala nezměněna) byla vynucena vznikem nových typů a potřebou jednoznačně definovat technické provedení čepu. Obsah balení katalogových čísel MPJ 2400-2409 a 2450-2457 tudíž zůstává beze změny, změnil se pouze název. Na závěr ještě lze poodhalit, že intenzivně probíhá výroba forem pro další typy (velikosti) kulových čepů - takže se modeláři mají na co těšit.