super_atom_01

Protože od roku 1998, kdy se uvedla do výroby replika samozápalného motoru Letmo MD-2,5 uplynula již dlouhá doba, začali jsme v průběhu roku 2009 přemýšlet o nějakém dalším spalovacím motoru, nejlépe opět o nějaké replice. Vhodných českých vzorů se nabízela celá řada - nakonec byl zvolen Super Atom 1,8 konstrukce Vladimíra Hrušky z firmy Hruška a Choc z r. 1947. Rozhodlo nejen to, že samozápalný motor Super Atom 1,8 byl prvním českým  seriově vyráběným poválečným motorem, který bylo možno běžně zakoupit,  ale zejména to, že díky jeho tehdejší oblibě dané jeho relativně snadnou dosažitelností se stal pohonnou jednotkou pro celou řadu tehdejších motorových modelů.

Super Atom vznikl vývojem z jeho předchůdce, maloseriově vyrobeného motoru Atom 1,8. Hlavním konstrukčním rozdílem Atomu od pozdějšího Super Atomu je umístění palivové nádrže. Atom měl nádrž umístěnou zcela nezvykle souose okolo přední části klikové skříně - existovaly dvě verze - původní, prototypová nádrž byla vytvořena čelním zápichem přímo v zesíleném odlitku klikové skříně, verze novější měla shodný odlitek, ale celá část původní nádrže byla odsoustružena pryč a na místo původní nádrže byla nasunuta nádrž nová, vysoustružená z novoduru či později z plexiskla. Bohužel se však záhy zjistilo, že takto umístěná nádrž působí problémy při běhu motoru - obsah nádrže se za chodu motoru ohříval od klikové skříně a pěnil. Proto byla u Super Atomu již nádrž umístěná klasicky, vzadu za motorem, kde nežádoucí ohřev přes sací trubku je podstatně menší.
Replika Super Atom 1,8 je samozápalný dvoudobý jednoválec, sání je řízené pístem, má "T" vyplachování (jeden přefuk, dva oválné výfukové kanály). Vrtání/zdvih je 12/18 mm, hmotnost motoru je 127 gramů. Výbrus je klasické koncepce - ocelová, nitrocementovaná a tepelně zpracovaná vložka, píst ze speciální šedé litiny. Protipíst je ocelový (původní motor měl protipíst duralový), vložka válce je proti pootočení jištěna ocelovým kolíkem. Kompresní páka je ocelová, černěná, bez kontrapáky. V balení motoru je ale přiložena alternativní kompresní páka klasického "T" tvaru s možností použití kontrapáky. Kontrapáka je soustružená duralová.
Změna materiálu protipístu je obvyklou změnou u všech replik vyráběných v MP JET oproti originálům. Seřizování motoru je jednodušší, protože nedochází k obvyklému "utažení protipístu po ohřátí" (po zahřátí motoru se duralový protipíst roztáhne více než ocelová vložka, takže s ním prakticky nedá pohybovat).
Ojnice je duralová soustružená, dolní oko má vypouzdřené cínovým bronzem. Ojnice původního Atomu byla ručně vypilována z duralového plechu.
Kliková hřídel je (na rozdíl) od originálního motoru tepelně zpracovaná, broušená v hrotech, unašeč je nasazen přímo na kuželu bez obvyklého svěracího kuželíku. Je uložena v ve dvoudílném kluzném pouzdře z cínového bronzu. Protože stěna odlitku klikové skříně je v místě uložení klikové hřídele poměrně tenká, je pro zajištení potřebné přesné tolerance  pro nalisování pouzder díra honována. Obě pouzdra jsou po nalisování opět v tandemu též honována na přesný rozměr, aby byla zaručena optimální vůle v uložení klikové hřídele. Zadní opěrná plocha ložiska kliky je opatřena profilovou mazací drážkou.
Zadní víko je soustružené z tyče, duralové, na rozdíl od původního je opatřeno drážkou pro minci, aby jej bylo možno bez poškození v případě potřeby demontovat. Utěsněno je "O" kroužkem 20x1 - dosedací plocha pro papírové těsnění u původního řešení je totiž velice úzká - navíc v místě výběhu závitu - takže montáž víka originál motoru je velice problematická - riziko přetržení papírového těsnění je vysoké.
Kliková skřín je kokilový odlitek z AlSi slitiny, opět je tepelně zpracovaná.
Hlava válce je soustružená, s tenkými žebry, našroubovaná na závit klikové skříně. Unašeč je ocelový, čelní plocha je tlačně vroubkovaná.
Šroub vrtule o rozměru M5 je ocelový, černěný s přímou drážkou, hlavu má opatřenou vnějším závitem M9x1 (přesně stejně jako u původního motoru) pro našroubování malého duralového kužele vrtule. Karburace je zcela identická jako u původného motoru, ale sací nátrubek byl zcela změněn - původní motor má nátrubek odlitý vcelku s klikovou skříní. Toto velice nešťastné řešení působilo tehdy obrovské problémy při odlévání klikové skříně a zejména při provozu - jakékoli poškození tenkostěnné odlité trubky znamenalo výměnu klikové skříně,  protože sací nátrubek byl s ní odlit vcelku. Proto také poslední verze originál Super Atomů mají dvoudílnou dělenou klikovou skříň - oba díly jsou spojené mezikroužkem s pravolevým závitem. Naopak replika má sací trubku jako samostatný díl, duralovou, našroubovanou a zalepenou do klikové skříně. Výhodou tohoto řešení je nejen nesrovnatelně vyšší pevnost sací trubky, ale zejména v případě poškození možnost její snadné výměny. Tato změna je navíc tvarově navržena tak, že není vidět, že v tomto místě je jakýkoli spoj - byl zachován i typický čelní radius mezi sací trubkou a klikovou skříní jako u původního motoru (viz fotografie níže). Palivová jehla je ocelová, soustružená na dlouhotočném automatu švýcarského typu (kvůli zaručení souososti kužele a závitové části), kolečko je mosazné, opatřené ryskou pro snadnou viditelnost nastavení, na jehlu je připájeno cínovou pájkou. Vodítko jehly je z mosazi, brzdění vlastní jehly je vyřešeno pomocí typické tvrdé tlačné ocelové vinuté pružiny. Sací trubka paliva zastává též funkci trysky, ve spodní části je nastavena běžnou palivovou hadičkou o rozměru 2x1.
Nádrž je dvoudílná, soustružená z tyče, šroubovací s možností jednoduchého čištění. V případě, kdy se bude používat časovač (nebo externí nádrž) je možné spodní díl neosadit a přívod paliva řešit delší hadičkou. Celá karburace je upevněna na sací trubku pomocí imbus stavěcího šroubu M3x3.

Motor je balen v papírové leskle potahované krabici o rozměrech cca 130x110x60 mm, vnitřní dvoudílná tvarová vložka je z PUR pěny. Součástí balení je vlastní motor, matice vrtule, podložka vrtule, vrtulový kužel, alternativní "T" kompresní páka a kontrapáka, návod a záruční list.

 

pohled ze zadu s odšroubovanou nádrží šroub vrtule, podložka a šroubovací kužel výbrus kompletní kolečko jehly je opatřena ryskou vložka válce je aretována kolíkem vrtání vložky válce je honované součástí balení je alternativní kompresní páka s kontrapákou

 

 

Link do obchodu:

Super Atom 1,8