2550-53

Od 1.2.2011 je sortiment závěsů doplněn o celokovové verze hmoždinkových závěsů - pro použití v modelech, kde je požadována vyšší tuhost a i pevnost než u běžného plastového provedení.

 

2550-53_1 2550 2554-55 2552 2552_1 

 

Délka závěsů je 70 mm, průměr čepů je 4,5 mm, vlastní čep spojující oba díly závěsu má průměr 2 mm.

Vyráběné verze jsou následující:

MPJ 2550 (2551) - nerozebiratelné provedení (čep je rozlisován)
MPJ 2552 (2553) - rozebiratelné provedení (čep má zápich, jištěn je třmenovým kroužkem, závěs lze opakovaně rozebírat a opět skládat)
MPJ 2554 (2555) - na vlastní čep - jako čep se použije dlouhý drát, po jeho vyjmutí lze celou pohyblivou plochu od modelu odejmout

Závěsy jsou vyráběné s minimálními vůlemi (otvor pro čep je stružen, čep má minimální vůli, boční vůle je též co nejmenší), takže je před vlastním provozem bezpodmínečně nutné závěsy v místě, kde dochází k pohybu namazat. Při montáži do modelu ("zalepování") je třeba dbát na to, aby čepy všech závěsů, které použijete, byly skutečně v ose - závěsy nepruží jako plastové typy a pokud čepy nebudou v ose, bude se pohyblivá plocha pohybovat ztuha a v případě šikmého uložení čepů závěsů je riziko, že vznikajícími silami by mohlo časem dojít k uvolnění zalepení závěsů v křídle či kormidle!
Boční ofrézované plochy v místě čepu jsou obráběné na jedno upnutí s otvorem pro čep, takže je lze použít pro přesné natočení závěsu při montáži. Další možností je použít rozebiratelný typ, závěsy rozebrat, pro lepení nahradit čepy dlouhým drátem průměr 2 mm (tím je zaručeno, že otvory budou v ose) a po zatvrdnutí lepidla drát nahradit zpět čepy (namontovat pinzetou, zacvaknout pojistné třmenové kroužky). U kormidel s malým počtem závěsů lze i použít verzi bez čepů ("na drát") a drát použít i v běžném provozu - v tomto případě je nutné drát dobře axiálně pojistit, aby nemohlo za letu dojít k jeho vysunutí - to by mělo zcela fatální účinek... 

Linky do sekce Hmoždinkové závěsy:

Hmoždinkové závěsy