28/7-30D VPUPo dlouhém vývoji MPJET uvádí na trh nové pohony se stavitelným úhlem náběhu vrtulových listů. Konstrukčně vycházejí z úspěšných elektromotorů rozměrových řad 22/4 22/7 a 28/7. Konstrukce je (na rozdíl výrobků ostatních firem) striktně celokovová, s důrazem na maximální přesnost řízení pohybu listů.
Samozřejmostí je kompletní nabídka náhradních dílů, díky tomu je možné provádět opravy přímo uživatelem. Nejmenší 22/4-60D VPU vychází konstrukčně z elektromotoru MPJ 20208 (22/4-60D, barva pláště žlutá), po elektrické stránce je shodný (shodné kv, shodný Ri), po mechanické je ovšem diametrálně jiný.
Střední 22/7-45D VPU vychází z elektromotoru 22/7-45D ("malý červený"), 28/7-30D VPU je odvozeno z "velkého červeného" 28/7-30D.

 

První zásadní změnou je nahražení původní hřídele dutou (otvor 2mm), ocelovou a tepelně zpracovanou. Toto je nezbytné, protože otvorem prochází ovládací táhlo mechanismu stavění úhlu náběhu vrtulových listů. Náhon mechanismu je navržen jako synchronní - tzn. táhlo se otáčí stejnými otáčkami jako dutá hřídel, oddělení rotačního pohybu je umístěno až přímo v zadním rotačním náhonu, použito je valivé ložisko MR84ZZ. Díky této koncepci nedochází k vzniku tření mezi táhlem a hřídelí, zcela se vylučuje potenciální riziko zadření táhla. Vlastní unašeče listů jsou duralové, vždy uložené na dvou valivých ložiskách rozepřených distančním duralovým kroužkem.22/4-60D VPUTato konstrukce umožňuje velmi lehký chod unašečů listů, zejména při maximálních otáčkách, kdy unašeče jsou namáhané značnými odstředivými silami. Ovládací ramena pro kulové čepy jsou vyfrézovány přímo z unašeče listu - důvodem je opět snaha o maximální tuhost celého mechanismu.
Spojení mezi unašeči a vlastním stavěcím mechanismem je řešené pomocí přesných mosazných kulových čepů, v případě 22/4 neobvykle miniaturních, s rozměrem koule 3mm. Vlastní trámec je z konstrukčního plastu, s přesně navrženou tuhostí - aby nedocházelo k zbytečným deformacím, ale zároveň nebyl omezován volný prostorový pohyb kulových čepů. Vlastní čepy jsou mosazné, s speciálně upraveným povrchem (nízké tření), jsou snadno demontovatelné - aby je bylo možno v případě opotřebení nebo poškození jednoduše měnit. Montáž pohonů je navržená na klasickou motorovou přepážku, směrem dopředu.22/7-45D VPU U typů 22/7 a 28/7 je přírubu možné z motoru sejmout, ve velikosti 22/4 je příruba nedílnou součástí motoru (kvůli dosažení nízké hmotnosti a malým rozměrům).
VPU 22/4 má vyvedené lankové vodiče (pro konektory MPJ 21011 o průměru 1,8mm), větší pohony (22/7 a 28/7) mají klasické pájecí body na zdním víku, je možné se rozhodnout pro připojení k reguilátoru pomocí konektorú (MPJ 21021 průměr 2,5) nebo na motor přímo připájet výstupní vodiče z regulátoru. Set vodičů s konektory má kat.č MPJ 20201.